Už je tomu nějaký ten pátek, kdy jsem tu řešil mé zkušenosti s kvasnicemi LA-01 (Fermentis) na výrobu nealko/nízko alko piva. (je hrozné, že už to budou skoro 2 roky…odkaz přikládám níže )
Tentokrát jsem chtěl vyzkoušet a porovnat novější nevlastní sestřičky od Lallemand LoNa. Princip je podobný, Maltóza, která má 2 molekuly glukózy, je pro tyto kvasnice již příliš „složitá“ a tudíž jsou prokvašeny jen ty nejjednodušší cukry (sacharóza, fruktóza a glukóza) = málo alkoholu (záleží i dle rmutování). LA-01 má doporučené teploty v rozsahu 15-25°C a běžné prokvašení 12-16% co mám vyzkoušené dle rmutování, LoNa uvádí 16-20% a po první várce si mi to sedlo na 17% (zároveň uvádí, že při vyšší teplotě rmutování může být nižší, tzn. z principu by prokvašení mělo vycházet stejně u obou variant kvasnic..jelikož principy jsou stejné. Doporučená teplota kvašení je u LoNa 20-25°c a slibují neutrální profil.
Jelikož jsem nečekaně zjistil, že nemám ovesné vločky tak jsem to všechno úplně překopal a v rámci sladů jsem použil hlavně Best Malz Clear Choice Malt, Pšeničný a Ovesný slad a na barvu lehce melanoidu. Cílil jsem na 10 Plato.
Chmel tentokráte z české produkce, na hořkost Harmonii a na aroma (konec chmelovaru a mohutný whirpool) Saaz Briliant, Saaz Shine, Mimosa, a Cryo ŽPČ , to samé jsem pak zopakoval na studené chmelení. Teplotu kvašení jsem dal na 21°c , prokvašeno bylo za necelých 20hod (95% již po 12 hod) . Po 12 hod jsem dal výrazný DH, nyní jsem před odrážením chmelu, dám vědět jak do celé dopadlo po chuťové stránce, zatím se to jeví opravdu velice neutrálně a jemnými tóny českých chmelů, ale chce to nechat uležet
EDIT:samozřejmě vše 2x vysanitovane, vydezinfikovane, nakonec bezoplach (kys. peroctova), prostě je potřeba ničemu nedat šanci aby nám to nechtěně paralelně neprokvasilo i tu maltòzu…
odkaz na první příspěvek ohledně zkušeností s LA-01: https://www.plzenskydomovarnik.cz/2024/04/04/na-tema-nealko-pivo/